BIP


Informacje

Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społcznego

Kapitałludzki Europejski Fundusz Społczny Powiat Śiebodziński Lubuska Niebieska Tarcza


Turnus w Rewalu

PDF Drukuj Email

 fotofotozdjęciefoto

 W ramach projektu realizowanego przez tut. Centrum, Beneficjenci skorzystali z 2-tygodniowego turnusu rehabilitacyjnego. Turnus odbył się w dniach 05.07. 2010r – 18. 07.2010r. w Ośrodku kolonijno-wczasowym „Perła” w Rewalu. Wzięło w nim udział 27 osób niepełnosprawnych, uczestników projektu „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie”. Podczas pobytu w ramach instrumentu aktywizacji zdrowotnej każdy z uczestników korzystał z dwóch zabiegów dziennie. Oprócz tego codziennie odbywała się na plaży poranna gimnastyka. Wszyscy chętni mieli również możliwość korzystania z siłowni.

Żaden z uczestników nie mógł narzekać na nudę, ponieważ pobyt na turnusie umilały wieczorki taneczne, karaoke, grillowanie z muzyką i śpiewem. Uczestnicy mieli także czas na leżenie i opalanie się na plaży oraz brali udział w pieszych i autokarowych wycieczkach.

Pierwsza wycieczka była do Kołobrzegu, gdzie został zorganizowany rejs statkiem po Bałtyku. Następnie grupa spacerowała po promenadzie. Oprócz zaplanowanych atrakcji, czas pozwolił na zaopatrzenie się w pamiątki.

Następną wycieczką była piesza wyprawa do Niechorzy. Chętne osoby mogły skorzystać z wejścia na najpiękniejszą na polskim wybrzeżu latarnię wybudowaną na klifowym brzegu. Ta 45 metrowa budowla jest symbolem Wybrzeża Rewalskiego i jedną z największych atrakcji turystycznych Gminy Rewal. Z Niechorzy do Rewala uczestnicy wrócili kolejką retro. Podczas przejazdu, opiekun grupy opowiadał różne ciekawostki o Rewalu.

Kolejną wycieczką był wyjazd autokarem do Trzęsacza i Kamienia Pomorskiego. W Trzęsaczu uczestnicy turnusu zwiedzili zabytkowy park, w którym rosną unikatowe drzewa, a przede wszystkim jest to największe skupisko starych grabów w Polsce. Następnie razem z przewodnikiem udali się na punkt widokowy, z którego podziwiali Ruiny kościoła - pozostałość po wybudowanym na przełomie XIV i XV wieku gotyckim kościele pw. św. Mikołaja. Po zwiedzaniu Trzęsacza, wycieczka wyruszyła do Kamienia Pomorskiego w celu zobaczenia Katedry św. Jana Chrzciciela. Jest to jedna z najważniejszych budowli gotyckich na Pomorzu i najwspanialszy zabytek Kamienia Pomorskiego. W trakcie zwiedzania, grupa miała 20 min przerwę, w czasie, której słuchała koncertu organowego.

Turnus rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych, jest jednym z narzędzi stosowanych w ramach realizacji projektu systemowego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Działanie to cieszy się dużym zainteresowaniem, a jego stosowanie przyczynia się do osiągnięcia założonych rezultatów. Turnus pomógł w ogólnej poprawie funkcjonowania społecznego uczestników, podniósł ich sprawność fizyczną i kondycję psychiczną. Wycieczki oraz zajęcia grupowe umożliwiły nawiązanie relacji społecznych, polepszenia samopoczucia i zdolności nawiązywania kontaktów.

 

 

 

 
Podmiot udostępniający informację Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie.
Wpisany przez P. Rowiński wtorek, 05 października 2010 13:28
Osoba odpowiedzialna za treść: Janik Ludmiła
Data ostatniej zmiany: wtorek, 11 października 2011 13:07