BIP


Informacje

Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społcznego

Kapitałludzki Europejski Fundusz Społczny Powiat Śiebodziński Lubuska Niebieska Tarcza

AktualnościSZKOLENIE W MIERZĘCINIE

PDF Drukuj Email

zdjęcie

zdjęcie

zdjęcie

zdjęcie

zdjęcie

W dniach 28.09.2010r.-30.09.2010r. w Ośrodku Szkoleniowym oraz Centrum Konferencyjnym w Mierzęcinie odbyły się warsztaty integracyjno – motywacyjno -edukacyjne pn. "Autoprezentacja – pokaż się z najlepszej strony", "Linia Czasu" oraz "Prawo pracy w życiu codziennym"
Warsztaty "Autoprezentacja – pokaż się z najlepszej strony" poprowadziła profesjonalna wizażystka i fryzjerka. Uczestnicy zapoznani zostali z pojęciem "moda" oraz z tajnikami dobrego wizerunku. Omówione zostały trendy i style panujące w modzie, środki do stylizacji włosów, dobór szamponu i odżywki do włosów, codzienna pielęgnacja cery oraz typy figur. Po dyskusji Uczestnicy i Uczestniczki zajęć próbowali do każdej sylwetki dopasować ubiór oraz dobrać fryzurę z uwzględnieniem kształtu twarzy. Kilka osób skorzystało z uzdolnień fryzjerskich prowadzącej. Odczucia uczestników po metamorfozie były bardzo pozytywne.
Kolejne szkolenie to "Time Line Therapy - Linia czasu" prowadzone przez Panią Mariolę Włodarczak. Celem szkolenia było przedstawienie opisu działania części ludzkiej osobowości oraz pomoc w dokonaniu zmian w życiu osobistym i zawodowym przy wykorzystaniu modeli Linii Czasu.
Dzięki uczestniczeniu w zajęciach beneficjenci:
 • poznali metody podejmowania decyzji i dokonywania świadomych wyborów
 • potrafią zaplanować realizację marzenia
 • potrafią wyznaczyć hierarchię swoich potrzeb i wartości
 • wiedzą, w jaki sposób wzbudzić w sobie motywację do zmian w swoim życiu
Ostatnie szkolenie, w jakim wzięli udział Beneficjenci naszego projektu, to "Prawo pracy", które poprowadził p. Przemysław Maksymów. Jest to bardzo ważny temat dla tych, którzy dopiero zamierzają wkroczyć na rynek pracy lub powracają po dłuższej przerwie. Warto znać swoje obowiązki, ale i prawa oraz umiejętnie z nich korzystać.
Zagadnienia, jakie zostały poruszone to:
 • Zasady prawa pracy i stosunek pracy
 • Obowiązki pracodawcy i pracownika
 • Czas pracy
 • Umowa o pracę
 • Rozwiązanie umowy o pracę
 • Urlop wypoczynkowy
 • Ochrona pracy kobiet i rodzicielstwo
 • Mobbing
W czasie wolnym od zajęć Uczestnicy i uczestniczki projektu spacerowali i podziwiali piękny krajobraz, zabytkowy park, konie. W godzinach popołudniowych uczestnicy mogli korzystać z siłowni, sauny i kręgielni. Zorganizowany został także integracyjny wieczorek taneczny.
 
Podmiot udostępniający informację Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie.
Wpisany przez P. Rowiński poniedziałek, 21 marca 2011 09:57
Osoba odpowiedzialna za treść: Janik Ludmiła
Data ostatniej zmiany: wtorek, 11 października 2011 13:06
 


Turnus w Rewalu

PDF Drukuj Email

 fotofotozdjęciefoto

 W ramach projektu realizowanego przez tut. Centrum, Beneficjenci skorzystali z 2-tygodniowego turnusu rehabilitacyjnego. Turnus odbył się w dniach 05.07. 2010r – 18. 07.2010r. w Ośrodku kolonijno-wczasowym „Perła” w Rewalu. Wzięło w nim udział 27 osób niepełnosprawnych, uczestników projektu „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie”. Podczas pobytu w ramach instrumentu aktywizacji zdrowotnej każdy z uczestników korzystał z dwóch zabiegów dziennie. Oprócz tego codziennie odbywała się na plaży poranna gimnastyka. Wszyscy chętni mieli również możliwość korzystania z siłowni.

Żaden z uczestników nie mógł narzekać na nudę, ponieważ pobyt na turnusie umilały wieczorki taneczne, karaoke, grillowanie z muzyką i śpiewem. Uczestnicy mieli także czas na leżenie i opalanie się na plaży oraz brali udział w pieszych i autokarowych wycieczkach.

Pierwsza wycieczka była do Kołobrzegu, gdzie został zorganizowany rejs statkiem po Bałtyku. Następnie grupa spacerowała po promenadzie. Oprócz zaplanowanych atrakcji, czas pozwolił na zaopatrzenie się w pamiątki.

Następną wycieczką była piesza wyprawa do Niechorzy. Chętne osoby mogły skorzystać z wejścia na najpiękniejszą na polskim wybrzeżu latarnię wybudowaną na klifowym brzegu. Ta 45 metrowa budowla jest symbolem Wybrzeża Rewalskiego i jedną z największych atrakcji turystycznych Gminy Rewal. Z Niechorzy do Rewala uczestnicy wrócili kolejką retro. Podczas przejazdu, opiekun grupy opowiadał różne ciekawostki o Rewalu.

Kolejną wycieczką był wyjazd autokarem do Trzęsacza i Kamienia Pomorskiego. W Trzęsaczu uczestnicy turnusu zwiedzili zabytkowy park, w którym rosną unikatowe drzewa, a przede wszystkim jest to największe skupisko starych grabów w Polsce. Następnie razem z przewodnikiem udali się na punkt widokowy, z którego podziwiali Ruiny kościoła - pozostałość po wybudowanym na przełomie XIV i XV wieku gotyckim kościele pw. św. Mikołaja. Po zwiedzaniu Trzęsacza, wycieczka wyruszyła do Kamienia Pomorskiego w celu zobaczenia Katedry św. Jana Chrzciciela. Jest to jedna z najważniejszych budowli gotyckich na Pomorzu i najwspanialszy zabytek Kamienia Pomorskiego. W trakcie zwiedzania, grupa miała 20 min przerwę, w czasie, której słuchała koncertu organowego.

Turnus rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych, jest jednym z narzędzi stosowanych w ramach realizacji projektu systemowego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Działanie to cieszy się dużym zainteresowaniem, a jego stosowanie przyczynia się do osiągnięcia założonych rezultatów. Turnus pomógł w ogólnej poprawie funkcjonowania społecznego uczestników, podniósł ich sprawność fizyczną i kondycję psychiczną. Wycieczki oraz zajęcia grupowe umożliwiły nawiązanie relacji społecznych, polepszenia samopoczucia i zdolności nawiązywania kontaktów.

 

 

 

 
Podmiot udostępniający informację Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie.
Wpisany przez P. Rowiński wtorek, 05 października 2010 13:28
Osoba odpowiedzialna za treść: Janik Ludmiła
Data ostatniej zmiany: wtorek, 11 października 2011 13:07
  

Osobisty Program Sukcesu

PDF Drukuj Email
zdjęcie zdjęcie W dniach od 19.03.2010 roku – 20.02.3010 roku w Hotelu „Bukowy Dworek”
w Gronowie k. Łagowa, odbyły warsztaty pn. „Osobisty Program Sukcesu”, prowadzony przez Europejskie Centrum Rozwoju Regionalnego z Gołaszyna, koło Nowej Soli. Warsztaty połączone były ze spotkaniem organizacyjno - integracyjnym dla uczestników projektu pn. ”Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez PCPR w Świebodzinie”. Uczestnicy zostali zapoznani z planem wsparcia zaplanowanym w projekcie w roku 2010 oraz wypełnili wstępne ankiety ewaluacyjne, pozwalające rozpoznać potrzeby i stan emocjonalny klientów PCPR.
W ramach szkolenia uczestnikom został wyświetlony film dokumentalny pt. „Sekret”. Odpowiada on na wiele pytań dotyczących naszego życia:
 • jak stać się bogatym człowiekiem (również wywnętrzenie)
 • jak osiągnąć wyznaczone cele
 • jak być zdrowym i szczęśliwym - żyć bez zmartwień

Po obejrzeniu filmu została podjęta dyskusja. Każdy miał możliwość zabrania głosu i opowiedzenia o swoich marzeniach, planach, które zostały zrealizowane. Następnie uczestnicy otrzymali wcześniej przygotowane karty, na których musieli napisać swój cel, który chcą osiągnąć oraz realny czas, w jakim go zrealizują. Kolejne szkolenia, które odbędą się w 2010 roku pomogą osobom w wykonaniu wcześniejszych założeń.

 
Podmiot udostępniający informację Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie.
Wpisany przez P. Rowiński poniedziałek, 17 maja 2010 08:11
Osoba odpowiedzialna za treść: Janik Ludmiła
Data ostatniej zmiany: wtorek, 11 października 2011 13:07
  

Kolejny projekt "Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez PCPR w Świebodzinie"

PDF Drukuj Email
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie po raz kolejny rozpoczęło realizację projektu pt. ”Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez PCPR w Świebodzinie” w ramach PO KL Priorytet VII. Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój
i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie. Projekt współfinansowany ze środków Unii europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

          W 2010 roku pomocą objęto 40 uczestników, w tym 22 kobiety i 18 mężczyzn. Udział w projekcie od 2008 roku kontynuuje 6 osób. W roku bieżącym wsparciem, zostało objęte o 25% więcej Beneficjentów niż w roku poprzedzającym.

Projekt realizowany przez tut. Centrum skierowany jest dla osób usamodzielniających się oraz niepełnosprawnych, którzy korzystają z pomocy Centrum.

Osoby niepełnosprawne będące w projekcie, otrzymają dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych (w tym osoby uczęszczające na Warsztaty Terapii Zajęciowej). Natomiast wychowankom opuszczającym rodziny zastępcze oraz placówki, zostanie przyznana pomoc pieniężna na kontynuację nauki, bądź pomoc pieniężna w formie rzeczowej na zagospodarowanie.

W ramach projektu przewidujemy objęcie osób usamodzielnianych działaniami aktywnej integracji poprzez zastosowanie Kontraktu Socjalnego. Osoby niepełnosprawne zostaną objęte Programem Integracji Społecznej i Zawodowej Osób Niepełnosprawnych.
W ramach zaplanowanych działań przeprowadzimy dokładniejsze rozpoznanie potrzeb szkoleniowych osób biorących udział w projekcie dzięki objęciem każdego uczestnika pomocą Doradcy Zawodowego, który sporządzi z klientem Indywidualny Plan Działania.

Oprócz w/w zadań, nasze Centrum podejmie działania, dzięki którym uczestnicy i uczestniczki podwyższą swoje kwalifikacje w celu uzyskania zatrudnienia, wzrośnie ich świadomość na temat praw i uprawnień, podwyższy się ich samoocena i poczucie własnej wartości oraz przełamią poczucie bezradności.

         Jesteśmy przekonani, że tak samo jak w latach poprzednich realizacja projektu  przebiegnie pomyślnie, a jego odbiorcy nabędą nowych umiejętności przydatnych w życiu osobistym i zawodowym.
 
Podmiot udostępniający informację Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie.
Wpisany przez P. Rowiński czwartek, 25 marca 2010 09:42
Osoba odpowiedzialna za treść: Janik Ludmiła
Data ostatniej zmiany: czwartek, 25 marca 2010 09:45
  

Wzmacniają klientów i kadry

PDF Drukuj Email

Dyrektor Ludmiła Janik oraz beneficjentki zakończonego projektu: Wioletta Tomczak i Maria Michalewska.

 

Podsumowanie projektu realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Święto Pracownika Socjalnego były sposobnością do zaproszenia na spotkanie przedstawicieli wszystkich Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu powiatu.

- Powinniśmy się cieszyć, ze pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego są uruchamiane i służą mieszkańcom - komentuje starosta Zbigniew Szumski pierwszy tego typu projekt realizowany przez PCPR.

Projekt pt. "Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez PCPR w Świebodzinie" rozpoczął się w maju 2008 roku. Zakłada on pomoc dwóm grupom społecznym, podopiecznym PCPR-u. W rezultacie 9 osób zostało objętych kontraktem socjalnym - indywidualnym programem usamodzielnienia a 11 osób otrzymało wsparcie w ramach integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Każdy z uczestników projektu ukończył przynajmniej 1 kurs - szkolenie zawodowe, zwiększając swoje kwalifikacje zawodowe.

Zajęcia integracyjne i szkolenia oraz turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych miały na celu podwyższenie samooceny beneficjentów, ich poczucia własnej wartości i wiary we własne siły, a także przełamanie niechęci do pracy i poczucia bezradności. - Odnalazłam się między ludźmi, wzmocniłam się psychicznie, zdrowotnie - chwali sobie udział w projekcie Maria Michalewska ze Świebodzina, która jako osoba niepełnosprawna uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym oraz w kursie komputerowym.

- Będę szukać pracy! - zapewnia beneficjentka Wioletta Tomczak ze Świebodzina. Skorzystała z turnusu rehabilitacyjnego i kursu prawa jazdy. - Ciężko mi się poruszać, nie chcę być zależna od kogoś, nawet możliwość podjęcia pracy powinna być teraz łatwiejsza - komentuje swój udział w projekcie pani Wioletta.

Beneficjenci mieli do wyboru udział w kursie prawa jazdy kat. B, kosmetycznym, komputerowym, języka angielskiego oraz zakładania i projektowania ogrodów. Podczas warsztatów pracowali z doradcą zawodowym i pracownikiem socjalnym. Otrzymali także zasiłki i pomoc w naturze.

Jak obiecuje dyrektor PCPR-u Ludmiła Janik, projekt będzie kontynuowany do 2013 roku. - Sądzę, że do kolejnego naboru łatwiej będzie nam namówić naszych klientów - przewiduje dyrektorka.

Udział placówki w projekcie to także wzmocnienie jej potencjału. Do obsługi przedsięwzięcia zatrudniony został kierownik i 2 pracowników socjalnych oraz księgowa.

wruz

 Żródło informacji: http://www.dzienzadniem.pl/index.php?akcja=lista&lista=8716&wydanie=364

 

 
Podmiot udostępniający informację Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie.
Wpisany przez P. Rowiński piątek, 16 stycznia 2009 14:06
Osoba odpowiedzialna za treść: Janik Ludmiła
Data ostatniej zmiany: piątek, 16 stycznia 2009 14:11
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 6