BIP


Informacje

Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społcznego

Kapitałludzki Europejski Fundusz Społczny Powiat Śiebodziński Lubuska Niebieska Tarcza

AktualnościTurnus w Rewalu

PDF Drukuj Email

 fotofotozdjęciefoto

 W ramach projektu realizowanego przez tut. Centrum, Beneficjenci skorzystali z 2-tygodniowego turnusu rehabilitacyjnego. Turnus odbył się w dniach 05.07. 2010r – 18. 07.2010r. w Ośrodku kolonijno-wczasowym „Perła” w Rewalu. Wzięło w nim udział 27 osób niepełnosprawnych, uczestników projektu „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie”. Podczas pobytu w ramach instrumentu aktywizacji zdrowotnej każdy z uczestników korzystał z dwóch zabiegów dziennie. Oprócz tego codziennie odbywała się na plaży poranna gimnastyka. Wszyscy chętni mieli również możliwość korzystania z siłowni.

Żaden z uczestników nie mógł narzekać na nudę, ponieważ pobyt na turnusie umilały wieczorki taneczne, karaoke, grillowanie z muzyką i śpiewem. Uczestnicy mieli także czas na leżenie i opalanie się na plaży oraz brali udział w pieszych i autokarowych wycieczkach.

Pierwsza wycieczka była do Kołobrzegu, gdzie został zorganizowany rejs statkiem po Bałtyku. Następnie grupa spacerowała po promenadzie. Oprócz zaplanowanych atrakcji, czas pozwolił na zaopatrzenie się w pamiątki.

Następną wycieczką była piesza wyprawa do Niechorzy. Chętne osoby mogły skorzystać z wejścia na najpiękniejszą na polskim wybrzeżu latarnię wybudowaną na klifowym brzegu. Ta 45 metrowa budowla jest symbolem Wybrzeża Rewalskiego i jedną z największych atrakcji turystycznych Gminy Rewal. Z Niechorzy do Rewala uczestnicy wrócili kolejką retro. Podczas przejazdu, opiekun grupy opowiadał różne ciekawostki o Rewalu.

Kolejną wycieczką był wyjazd autokarem do Trzęsacza i Kamienia Pomorskiego. W Trzęsaczu uczestnicy turnusu zwiedzili zabytkowy park, w którym rosną unikatowe drzewa, a przede wszystkim jest to największe skupisko starych grabów w Polsce. Następnie razem z przewodnikiem udali się na punkt widokowy, z którego podziwiali Ruiny kościoła - pozostałość po wybudowanym na przełomie XIV i XV wieku gotyckim kościele pw. św. Mikołaja. Po zwiedzaniu Trzęsacza, wycieczka wyruszyła do Kamienia Pomorskiego w celu zobaczenia Katedry św. Jana Chrzciciela. Jest to jedna z najważniejszych budowli gotyckich na Pomorzu i najwspanialszy zabytek Kamienia Pomorskiego. W trakcie zwiedzania, grupa miała 20 min przerwę, w czasie, której słuchała koncertu organowego.

Turnus rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych, jest jednym z narzędzi stosowanych w ramach realizacji projektu systemowego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Działanie to cieszy się dużym zainteresowaniem, a jego stosowanie przyczynia się do osiągnięcia założonych rezultatów. Turnus pomógł w ogólnej poprawie funkcjonowania społecznego uczestników, podniósł ich sprawność fizyczną i kondycję psychiczną. Wycieczki oraz zajęcia grupowe umożliwiły nawiązanie relacji społecznych, polepszenia samopoczucia i zdolności nawiązywania kontaktów.

 

 

 

 
Podmiot udostępniający informację Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie.
Wpisany przez P. Rowiński wtorek, 05 października 2010 13:28
Osoba odpowiedzialna za treść: Janik Ludmiła
Data ostatniej zmiany: wtorek, 11 października 2011 13:07
 


Osobisty Program Sukcesu

PDF Drukuj Email
zdjęcie zdjęcie W dniach od 19.03.2010 roku – 20.02.3010 roku w Hotelu „Bukowy Dworek”
w Gronowie k. Łagowa, odbyły warsztaty pn. „Osobisty Program Sukcesu”, prowadzony przez Europejskie Centrum Rozwoju Regionalnego z Gołaszyna, koło Nowej Soli. Warsztaty połączone były ze spotkaniem organizacyjno - integracyjnym dla uczestników projektu pn. ”Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez PCPR w Świebodzinie”. Uczestnicy zostali zapoznani z planem wsparcia zaplanowanym w projekcie w roku 2010 oraz wypełnili wstępne ankiety ewaluacyjne, pozwalające rozpoznać potrzeby i stan emocjonalny klientów PCPR.
W ramach szkolenia uczestnikom został wyświetlony film dokumentalny pt. „Sekret”. Odpowiada on na wiele pytań dotyczących naszego życia:
  • jak stać się bogatym człowiekiem (również wywnętrzenie)
  • jak osiągnąć wyznaczone cele
  • jak być zdrowym i szczęśliwym - żyć bez zmartwień

Po obejrzeniu filmu została podjęta dyskusja. Każdy miał możliwość zabrania głosu i opowiedzenia o swoich marzeniach, planach, które zostały zrealizowane. Następnie uczestnicy otrzymali wcześniej przygotowane karty, na których musieli napisać swój cel, który chcą osiągnąć oraz realny czas, w jakim go zrealizują. Kolejne szkolenia, które odbędą się w 2010 roku pomogą osobom w wykonaniu wcześniejszych założeń.

 
Podmiot udostępniający informację Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie.
Wpisany przez P. Rowiński poniedziałek, 17 maja 2010 08:11
Osoba odpowiedzialna za treść: Janik Ludmiła
Data ostatniej zmiany: wtorek, 11 października 2011 13:07
  

Kolejny projekt "Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez PCPR w Świebodzinie"

PDF Drukuj Email
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie po raz kolejny rozpoczęło realizację projektu pt. ”Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez PCPR w Świebodzinie” w ramach PO KL Priorytet VII. Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój
i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie. Projekt współfinansowany ze środków Unii europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

          W 2010 roku pomocą objęto 40 uczestników, w tym 22 kobiety i 18 mężczyzn. Udział w projekcie od 2008 roku kontynuuje 6 osób. W roku bieżącym wsparciem, zostało objęte o 25% więcej Beneficjentów niż w roku poprzedzającym.

Projekt realizowany przez tut. Centrum skierowany jest dla osób usamodzielniających się oraz niepełnosprawnych, którzy korzystają z pomocy Centrum.

Osoby niepełnosprawne będące w projekcie, otrzymają dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych (w tym osoby uczęszczające na Warsztaty Terapii Zajęciowej). Natomiast wychowankom opuszczającym rodziny zastępcze oraz placówki, zostanie przyznana pomoc pieniężna na kontynuację nauki, bądź pomoc pieniężna w formie rzeczowej na zagospodarowanie.

W ramach projektu przewidujemy objęcie osób usamodzielnianych działaniami aktywnej integracji poprzez zastosowanie Kontraktu Socjalnego. Osoby niepełnosprawne zostaną objęte Programem Integracji Społecznej i Zawodowej Osób Niepełnosprawnych.
W ramach zaplanowanych działań przeprowadzimy dokładniejsze rozpoznanie potrzeb szkoleniowych osób biorących udział w projekcie dzięki objęciem każdego uczestnika pomocą Doradcy Zawodowego, który sporządzi z klientem Indywidualny Plan Działania.

Oprócz w/w zadań, nasze Centrum podejmie działania, dzięki którym uczestnicy i uczestniczki podwyższą swoje kwalifikacje w celu uzyskania zatrudnienia, wzrośnie ich świadomość na temat praw i uprawnień, podwyższy się ich samoocena i poczucie własnej wartości oraz przełamią poczucie bezradności.

         Jesteśmy przekonani, że tak samo jak w latach poprzednich realizacja projektu  przebiegnie pomyślnie, a jego odbiorcy nabędą nowych umiejętności przydatnych w życiu osobistym i zawodowym.
 
Podmiot udostępniający informację Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie.
Wpisany przez P. Rowiński czwartek, 25 marca 2010 09:42
Osoba odpowiedzialna za treść: Janik Ludmiła
Data ostatniej zmiany: czwartek, 25 marca 2010 09:45
  

Wzmacniają klientów i kadry

PDF Drukuj Email

Dyrektor Ludmiła Janik oraz beneficjentki zakończonego projektu: Wioletta Tomczak i Maria Michalewska.

 

Podsumowanie projektu realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Święto Pracownika Socjalnego były sposobnością do zaproszenia na spotkanie przedstawicieli wszystkich Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu powiatu.

- Powinniśmy się cieszyć, ze pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego są uruchamiane i służą mieszkańcom - komentuje starosta Zbigniew Szumski pierwszy tego typu projekt realizowany przez PCPR.

Projekt pt. "Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez PCPR w Świebodzinie" rozpoczął się w maju 2008 roku. Zakłada on pomoc dwóm grupom społecznym, podopiecznym PCPR-u. W rezultacie 9 osób zostało objętych kontraktem socjalnym - indywidualnym programem usamodzielnienia a 11 osób otrzymało wsparcie w ramach integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Każdy z uczestników projektu ukończył przynajmniej 1 kurs - szkolenie zawodowe, zwiększając swoje kwalifikacje zawodowe.

Zajęcia integracyjne i szkolenia oraz turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych miały na celu podwyższenie samooceny beneficjentów, ich poczucia własnej wartości i wiary we własne siły, a także przełamanie niechęci do pracy i poczucia bezradności. - Odnalazłam się między ludźmi, wzmocniłam się psychicznie, zdrowotnie - chwali sobie udział w projekcie Maria Michalewska ze Świebodzina, która jako osoba niepełnosprawna uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym oraz w kursie komputerowym.

- Będę szukać pracy! - zapewnia beneficjentka Wioletta Tomczak ze Świebodzina. Skorzystała z turnusu rehabilitacyjnego i kursu prawa jazdy. - Ciężko mi się poruszać, nie chcę być zależna od kogoś, nawet możliwość podjęcia pracy powinna być teraz łatwiejsza - komentuje swój udział w projekcie pani Wioletta.

Beneficjenci mieli do wyboru udział w kursie prawa jazdy kat. B, kosmetycznym, komputerowym, języka angielskiego oraz zakładania i projektowania ogrodów. Podczas warsztatów pracowali z doradcą zawodowym i pracownikiem socjalnym. Otrzymali także zasiłki i pomoc w naturze.

Jak obiecuje dyrektor PCPR-u Ludmiła Janik, projekt będzie kontynuowany do 2013 roku. - Sądzę, że do kolejnego naboru łatwiej będzie nam namówić naszych klientów - przewiduje dyrektorka.

Udział placówki w projekcie to także wzmocnienie jej potencjału. Do obsługi przedsięwzięcia zatrudniony został kierownik i 2 pracowników socjalnych oraz księgowa.

wruz

 Żródło informacji: http://www.dzienzadniem.pl/index.php?akcja=lista&lista=8716&wydanie=364

 

 
Podmiot udostępniający informację Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie.
Wpisany przez P. Rowiński piątek, 16 stycznia 2009 14:06
Osoba odpowiedzialna za treść: Janik Ludmiła
Data ostatniej zmiany: piątek, 16 stycznia 2009 14:11
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 7